تبلیغات
از هر دری سخنی - اگر می‌خواهید نابارور نشوید این هشدارها را جدی بگیرید..././

تمام رویاهای ما میتوانند محقق شوند به شرط آنکه ما شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :یوسف نصیری
تاریخ:سه شنبه 27 تیر 1391-12:25 ق.ظ

اگر می‌خواهید نابارور نشوید این هشدارها را جدی بگیرید..././

این مطلب را بخوانید تا بدانید این خطرات کدام‌ها هستند.

///./

././

برای تمام دختران جوان مادرشدن یک رویای شیرین است، یک هدف اما گاهی مسائلی که در نگاه اول به چشم نمی‌آیند این رویای شیرین را برهم می‌زنند.
اگر بارور نمی‌شوید قهوه و چای نخورید
نجومی: چند مطالعه که در نقاط مختلف جهان انجام گرفته، نشان داده که زنانی که روزانه بیشتر از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در رژیم غذایی آن‌ها جای دارد قدرت باروری کاهش یافته‌ای دارند، به‌طور متوسط یک فنجان قهوه معمولی حدود ۱۳۰ میلی‌گرم و یک فنجان نسکافه حدود ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. درواقع می‌توان تا ۲ فنجان قهوه در روز را حد مناسبی برای نوشیدن قهوه در روز برای زنان در سن بارداری دانست اما این را هم یادتان باشد که چای، شکلات، سودا و نوشابه‌های انرژی‌زا هم حاوی مقادیر کافئین‌‌دار هستند اما یک تذکر مهم این‌که زنانی که قصد دارند به شیوه IVF باردار شوند حداکثر باید روزانه ۵۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند و حتی به آن‌ها توصیه می‌شود ، بهتر است قهوه یا چای ننوشند.

دکتر آلیس دورمر، متخصص زنان در دانشگاه هاروارد به تمام زنانی که مدتی است قصد بارداری دارند اما بارور نشده‌اند توصیه می‌کند که مصرف قهوه و چای خود را محدود کنند؛ «هنوز از لحاظ علمی تاثیر میزان کم کافئین روی ناباروری ثابت نشده است اما احتیاط کار بدی نیست»
سفره‌تان را هدفمند کنید

برای آ‌ن‌که به قدرت باروری خودتان بیفزایید و بارداری سالمی داشته باشید باید حتما یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید. دکتر سوزان کار می‌گوید: «داشتن یک برنامه غذایی مناسب با غلات کامل، دانه‌های مغذی، میوه‌ها و سبزی‌های تازه، آجیل‌های مناسب (البته بدون چربی و نمک زیاد)، روغن‌های مناسب (مثل روغن زیتون)، گوشت سفید و ماهی‌های مناسب (مثل سالمون) برای خانم‌هایی که دوست دارند باردار شوند و یک بارداری سالم را بگذرانند و فرزندی سالم به دنیا بیاورند بسیار لازم است.» اگر رژیم غذایی مناسب داشته باشید و میزان قند و شیرینی‌ها، نمک و گوشتی که می‌خورید بیش از حد نباشد احتمال ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و افزایش فشارخون در شما کاهش می‌یابد و درنتیجه قدرت باروری و سلامت بارداری شما افزایش می‌یابد. درضمن دکتر کار می‌گوید که خوردن موادغذایی غنی از امگا۳ هم احتمال باروری را در زنان بالا می‌برد؛ «امگا۳ جزو اسیدهای چرب ضروری برای تنظیم هورمون‌ها در زنان است و روی عملکرد سلولی هم تاثیر می‌گذارد، برای همین گنجاندن مقدار مناسبی از امگا۳ در رژیم‌غذایی می‌تواند احتمال باروری را در زنان افزایش دهد.»

عقربه‌های ترازو را پایین بیاورید

اضافه وزن می‌تواند روی روند آزادسازی تخمک در زنان و درنتیجه قدرت باروری آن‌ها تاثیر بگذارد. درضمن اضافه وزن موجب بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و افزایش فشارخون می‌شود که می‌توانند روی قدرت باروری زنان تاثیر بگذارد. این بیماری‌‌ها در عین حال می‌تواند در زمان بارداری موجب بروز عوارض و درنتیجه ختم نافرجام بارداری شوند. مطالعات هم نشان داده است، درمان‌های جدید ناباروری در زنانی که اضافه‌وزن دارند، کمتر موفق است. بخشی از تمام این مشکلات به‌ دلیل نامنظمی‌های هورمونی است که سلول‌های چربی عامل ایجاد آن هستند. درواقع سلول‌های چربی هورمون استروژن تولید می‌کنند و این‌گونه است که اگر خانمی بیش از حد اضافه‌وزن داشته باشد سلول‌های چربی بدن او مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری عمل می‌کنند. دکتر جرارد لتریه، متخصص غدد و فوق‌تخصص هورمون‌های بارداری در دانشگاه نورت‌وست می‌گوید: «مطالعات نشان داده، اندکی اضافه‌وزن در زنان ارتباطی با باروری آن‌ها پیدا نمی‌کند اما اضافه وزن بیش از حد، به‌خصوص با BMI بالای ۳۴، احتمال باروری در زنان را به شکل مشخص کاهش می‌دهد.»

عقربه‌های ترازو را بالا ببرید

براساس مطالعات پزشکی، می‌توان افراد با BMI بین ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ را که توده بدنی و وزن مناسب دارند، ارزیابی کرد؛ زنانی که BMI آن‌ها زیر ۱۸ است کم وزن ارزیابی می‌شوند و مشخص شده است که این گروه از زنان نیز قدرت باروری کمتری نسبت به زنان دیگر دارند. برای مثال زنانی با قد ۱۶۵ سانتی‌متر که ۴۶ کیلوگرم وزن دارند با کاهش احتمال باروری خود روبه‌رو می‌شوند. مطالعات نشان داده است که میزان تخمک‌گذاری در این گروه از زنان کمتر است و حتی در برخی موارد اصلا دوره زنانه در آن‌ها مشاهده نمی‌شود اما خبر خوب این است که در اکثر این موارد صرفا وزن گرفتن و رسیدن به BMI مناسب احتمال باروری را به حد طبیعی برمی‌گرداند.


ارتباط پیاده‌روی با باروری

پیاده‌روی؟ چه ارتباطی میان پیاده‌روی و قدرت باروری شما وجود دارد؟ این ارتباط به نظر شما عجیب نیست؟ اما مطالعات نشان داده که روزانه ۳۰ دقیقه پیاده‌روی راهی ساده و ارزان برای کاهش احتمال ابتلا به بسیاری از مشکلات (از جمله بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت) است که آن‌ها روی قدرت باروری زنان تاثیر می‌گذارند. درضمن ورزش منظم روزانه می‌تواند وزن را به حد مناسب برساند و این‌گونه هم احتمال باروری را افزایش دهد. مطالعات دانشمندان نروژی نشان داده که پیاده‌روی جریان خون لگن و اعضای داخلی آن‌را می‌افزاید و این‌گونه موجب افزایش احتمال باروری می‌شود. دکترسوزان کار، متخصص پزشکی زنان در مرکز ناباروری پات واشنگتن می‌گوید: «بسیاری از زوج‌هایی که برای درمان ناباروری به ما مراجعه می‌کنند، افرادی هستند که کار آن‌ها حالت نشسته دارد. برای مثال فردی که در تمام ساعات کار خود پشت کامپیوتر می‌گذراند جریان خون او در لگن کاهش می‌یابد، برعکس ورزش منظم و جریان خون این ناحیه را که تمام ارگان‌های مربوط به تولیدمثل در آن قرار گرفته‌اند را افزایش می‌دهد.

فرار از افکار تلخ

برخی پزشکان معتقدند که بیماری‌های روحی- روانی نمی‌توانند روی عملکرد بدن و مثلا روی قدرت باروری زنان تاثیر بگذارد اما تحقیقاتی که در فنلاند و دانمارک انجام شده، نشان می‌دهد که درمان مناسب‌ بیماری افسردگی می‌تواند احتمال باروری را در زنان بالا ببرد. البته برخی پژوهشگران معتقدند که ناباروری و نداشتن توانایی صاحب فرزند شدن، یکی از علت‌های عمده بروز افسردگی در زنان است و درواقع نمی‌توان گفت که درمان افسردگی احتمال باروری را افزایش می‌دهد اما مطالعات نشان داده که درمان افسردگی، حداقل با کاهش اضطراب و التهاب روحی افراد می‌تواند احتمال افسردگی را کاهش دهد. درضمن مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که درمان افسردگی می‌تواند احتمال موقعیت درمان‌های ناباروری مثل IVF را هم افزایش دهد. دکتر ژولین جابابفر، روان‌پزشک فعال در مرکز درمانی اکلند می‌گوید: «زنانی که به بیماری افسردگی مبتلا هستند باید قبل از اقدام به باروری به فکر درمان افسردگی خود باشند. طبیعی است، زنانی که علائم افسردگی را دارند مناسب غذا نمی‌خورند، ورزش نمی‌کنند و سبک زندگی مناسبی ندارند و طبیعی است که همه این موارد روی قدرت باروری آن‌ها تاثیر می‌گذارد.» دکتر جابابفر می‌گوید که نباید تنها به تجویز دارو فکر کرد بلکه شیوه‌های مختلف درمانی و حتی تکنیک‌هایی چون مدیتیشن، طب سوزنی و گروه درمانی هم بسیار مفید هستند.

از هر دودی دور شوید

در جهان حداقل یکصد پژوهش روی تاثیرات سیگار کشیدن (یا در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن) و باروری زنان انجام شده است. دکتر دیوید آداسن، متخصص غدد و رئیس مرکز تحقیقات غدد ویسکانسین می‌گوید: «حتی یک مطالعه هم نبوده است که در آن سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار کشیدن، بی‌ضرر ارزیابی شود، در تمام این مطالعات مشخص شده است که دود سیگار قدرت باروری را در زنان کاهش می‌دهد.» این پزشک متخصص می‌گوید که سیگار کشیدن مستقیما باعث تخریب تخمک‌ها می‌شود و درنتیجه احتمال باروری در هر سیکل زنانه را کاهش می‌دهد. درضمن زنان سیگاری زودتر به سن یائسگی می‌رسند و برای همین احتمال بارداری در این گروه از زنان کاهش می‌یابد. آخرین نکته هم این‌که دود سیگار تعادل هورمونی را برهم می‌زند و از این طریق هم احتمال بارداری را کاهش می‌دهد. درعین حال یادتان باشد که احتمال سقط جنین در زنان سیگاری بالاتر است و به‌طور متوسط هم وزن کودکان زنان سیگاری پایین‌تر از سایر گروه‌هاست. درضمن مطالعات نشان داده است که در معرض دود سیگار قرار گرفتن هم به اندازه سیگار کشیدن مضر است. دکتر آدامسن یک توصیه جالب دارد: «به تمام دختران جوان توصیه می‌کنم از هرگونه دودی، حتی دود آتش اجاقی که برای درست کردن کباب تدارک دیده‌اند، دور بمانند.»


منبع
http://noojoomi.comنوع مطلب : سلامتی  مطالب گوناگون 

Where are the femur tibia and fibula?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:04 ب.ظ
You really make it seem so easy together with your presentation however I
to find this matter to be really one thing that I feel I
might by no means understand. It kind of feels too
complex and extremely large for me. I'm looking ahead in your subsequent put
up, I'll attempt to get the cling of it!
What causes pain in the Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:12 ق.ظ
Good article. I will be experiencing some of these issues as well..
rodney1oconnor5.hazblog.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 04:50 ب.ظ
This is really fascinating, You are an overly skilled blogger.
I've joined your rss feed and look ahead to
looking for more of your wonderful post. Also, I've shared your site in my social networks
BHW
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:38 ب.ظ
Hola! I've been reading your website for a while now
and finally got the courage to go ahead and
give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to tell you keep up the good work!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:08 ب.ظ
Hi it's me, I am also visiting this web site regularly, this web page is really
pleasant and the users are actually sharing nice thoughts.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:33 ق.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog!

We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

Your blog provided us valuable information to work on.
You have done a marvellous job!
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 01:29 ب.ظ
Just desire to say your article is as surprising. The clearness
in your post is just excellent and i can assume you're an expert on this subject.
Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the gratifying
work.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 09:38 ق.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you're speaking approximately!

Bookmarked. Please also talk over with my web site =).
We could have a link change arrangement among us
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 06:49 ب.ظ
Wow! Finally I got a blog from where I be able to actually get helpful information regarding my study and knowledge.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر