تبلیغات
از هر دری سخنی - مبتکرانه‌ترین برج های ۲۰۱۲ (+عکس)...

تمام رویاهای ما میتوانند محقق شوند به شرط آنکه ما شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :یوسف نصیری
تاریخ:یکشنبه 25 تیر 1391-01:48 ق.ظ

مبتکرانه‌ترین برج های ۲۰۱۲ (+عکس)...


///

برج دوحه قطر، برج اداری گرد، با یک گنبد در راس آن است.

هر ساله گروه غیر انتفاعی شورای ساختمانهای بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) در موسسه فناوری ایلینویز به معرفی ساختارهایی از سراسر جهان می‌پردازند که نمایشگر ترکیبی از پایداری، ابتکار فناوری و طراحی ظاهری است.

به گزارش نجومی به نقل از ایسنا، برندگان امسال این شورااز استرالیا، کانادا، ایتالیا، قطر و ابوظبی هستند که موفق به کسب جوایز اول ابتکار از سوی گروهی از داوران بین‌المللی برای رجوع به رقابت نهایی در شیکاگو شده‌اند.

در این دوره رقابتها، با تکمیل ۸۸ ساختمان بالای ۲۰۰ متر در سال گذشته در سراسر جهان و ثبت نام ۷۸ ورودی، داوران با چالش بزرگی روبرو بودند.

کانادا


برجهای مطلق

این دو برج موسوم به ساختمان مریلین‌مونرو که در اونتاریوی کانادا واقع شده، قرار است تا ماه آینده تکمیل شود. این دو سازه مسکونی منحنی پس از تکمیل به سه برج قدیمی‌تر دیگر برای شکل‌گیری پروژه ۴۷۰ میلیون دلاری می‌پیوندند.

این دو سازه ماده، از یک پیچ ۲۰۹ درجه برخوردار است و بیش از نیمی از بودجه کلی این پروژه برای شیارهای موجی آنها مصرف شده است.

هر طبقه و واحد با دیگری متفاوت است و برای مثال ابعاد دیوارها و ستونهای حائل برای استقرار طبقه مجاور اصلاح شده‌اند. همچنین از آن جا که نمای بیرونی منحنی ساختمان مانع از کاربرد بالابرهای سنتی است، مهندسان از یک جرثقیل ساختمانی داخلی برای انجام این کار در زمان مناسب استفاده کرده‌اند.

همچنین آب‌وهوای سخت منطقه نیز مزید بر علت شده و چالش دیگری برای طراحان برای جلوگیری از اتلاف بیهوده سرمایشی و گرمایشی در بالکنهای طولانی طبقات ایجاد کرده بود که این مشکل با شیوه جدید جداسازی آنها از طبقات اصلی با شکافهای حرارتی که می‌تواند یک ابداع جدید محسوب شود، رفع شد.

شرکت طراح این دو سازه MAD Architects ، ارتفاع برج اول ۱۷۹٫۵ متر، برج دوم۱۵۸ متر، تعداد طبقات برج اول ۵۶ و برج دوم ۵۰ طبقه است.


مبتکرانه‌ترین ساختمان بلند آسیا و استرالیاخیابان بلای ۱نمای دهلیز داخلی خیابان بلای ۱

این ساختمان اداری بیضوی ۱۷۰ میلیون دلاری که بهار سال گذشته به پایان رسیده، به بندرگاه سیدنی مشرف بوده و از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که باعث کسب موقعیت شش ستاره سبز از شورای ساختمان سبز استرالیا شده است.

از تصفیه‌خانه زیرزمینی این سازه که ۹۰ درصد از بازیافت مواد ساختمان را برعهده دارد، تا صفحات خورشیدی روی سقف و سیستم تهویه هوای پرتوی سرد آن، می‌توان دریافت که طراحان نهایت سعی خود را برای کاهش نشانه های کربنی در این سازه داشته‌اند.

سازه بلای ۱ همچنین اولین آسمان‌خراش اصلی استرالیا با نمای خارجی دو پوستی دارای حائل روزنه‌دار خارجی است که بطور همزمان قادر به حفظ انرژی و همچنین حذف تابش‌های آسمانی است. برای بهره‌وری بیشتر این سیستم، جهت تیغه هواکش به سمت خورشید در تمام طول روز تنظیم شده است. این ساختمان اولین سازه استرالیایی است که توسط شورای CTBUH انتخاب شده است.

شرکت طراح این ساختمان ingenhoven architects و Architectus، ارتفاع آن ۱۳۵ متر و دارای ۲۸ طبقه است.

بهترین ساختمان بلند اروپا

پلازوی لومباردیا

این مجموه اداری بزرگ در میلان که اولین سازه ایتالیایی برنده شورای CTBUH بوده، قرار است سکونتگاه دولت محلی لومباردی باشد. این پروژه ۵۰۵ میلیون دلاری در اوایل سال ۲۰۱۱ تکمیل شده و از ویژگیهای فراوانی برخوردار است که به آن لقب دوستدار محیط زیست را می‌دهد.

برج نسبتا باریک ۱۶۱ متری این اداره، با یک مجموعه ۱۴ متری از هفت تا ۹ رشته خطوط منحنی عرض به زمین متصل می‌شود که همه با دیوارهای فعال آب‌وهوایی پوشیده شده‌اند. این دیوارها از دو لایه شیشه با فاصله یک متر از تیغه‌های عمودی چرخان در میان آنها برخوردار است که می‌تواند برای ایجاد سایه داخلی جهت صرفه‌جویی غیر فعال انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

تیغه‌های ریز سوراخدار درون آنها که با رایانه کنترل می‌شوند برای توقف نور مستقیم خورشید به چرخش در می‌‌آیند. در زمان قرار گرفتن در زوایای کمتر از ۹۰ درجه نسبت به شیشه، این سوراخهای ریز در حقیقا به نمایش فضای خارجی می‌پردازد.

کاربرد آگاهانه سلولهای خورشیدی در بخش جنوبی صفحات شیشه‌ای برج به کاهش مصرف کلی ساختمان کمک خواهد کرد.

در یکی از نوآوری‌های غیرمعمول این سازه، نزدیکی این پروژه به یک رودخانه زیرزمینی به طراحان اجازه داده تا یک سیستم پمپاژ برای استفاده از ظرفیت تبادل حرارت از آب قنات نیز تعبیه کنند.

شرکت طراح این ساختمان Pei Cobb Freed & Partners است . همچنین این ساختمان، ۱۶۱ متر ارتفاع دارد و دارای ۴۰ طبقه است.

- بهترین ساختمان بلند خاورمیانه و آفریقا

برج دوحه

برج دوحه قطر، برج اداری گرد، با یک گنبد در راس آن است. این پروژه ۱۲۶ میلیون دلاری که در غرب خلیج ولسوالی قرار گرفته، ماه مارس گذشته به پایان رسید و از نمای خارجی متشکل از لایه‌هایی از آلومینیوم با برشهای پیچیده برخوردار است. ظاهر بیرونی این برج با لایه‌ای از شیشه انعکاسی در زیر آن و پرده‌های غلتکی در میان آن منجر به کاهش هزینه‌ها با حفاظت ساختمان در برابر حرارات داغ کویری شده است.

با ستونی بودن این ساختمان در عرض مقطعی، هر طبقه به ارائه یک نمایش پانورامایی می‌پردازد. ادارات مشرف به شرق از منظره خلیج،‌ جنوب از منظره بندر،غرب از چشم‌انداز شهر دوحه و شمال از افق کویر داغ برخوردارند.

برج دوحه همچنین به عنوان اولین ساختمان بلند از ستونهای شبکه‌های مورب متقابل بتون تقویت شده برای پشتیبانی سازه برخوردار است که نیاز به یک هسته مرکزی را از بین می‌برد. این ابتکار نه تنها به بهینه سازی فضای در دسترس برای ساکنان پرداخته بلکه همچنین به ساخت یک دهلیز شیشه‌ای ۲۷ طبقه‌ای تاثیربرانگیز منجر شده است.

شرکت طراح این برج Ateliers Jean Nouvel، ارتفاع آن ۲۳۸ متر و شامل ۴۶ طبقه است.

برجهای البهار

برجهای البهار

این برجهای اداری دوقلو در ابوظبی امارات متحده عربی که چندی پیش به مرحله تکمیل رسیده، به عنوان اولین برنده جایزه ابتکار CTBUH انتخاب شده است. نمای مبتکرانه این برجها مانند برج دوحه به کاهش نیمی از نور دریافتی از خورشید با ساختاری پرداخته که شبیه به طرح مشبک صحرایی در ساختمانهای کل منطقه است. لبه‌های صفحات خورشیدی در سقفهای رو به جنوب هر دو برج به ارائه حدود پنج درصد از ملزومات انرژی کلی خود و نیروی باز و بسته کردن سیستم سایه دینامیک مرتبط با نما می‌پردازند.

شرکت طراح این برج Aedas Architects Ltd، ارتفاع آن ۱۴۵ متر و دارای ۲۶ طبقه است.

منبع
http://noojoomi.com
keelylungsford.wordpress.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:21 ق.ظ
Excellent, what a webpage it is! This website
presents useful facts to us, keep it up.
What causes the heels of your feet to burn?
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:30 ب.ظ
I'm curious to find out what blog system you happen to be utilizing?

I'm experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find
something more risk-free. Do you have any recommendations?
BHW
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:48 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to
seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:38 ب.ظ
Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice
written and include almost all vital infos. I would like to look more posts
like this .
BHW
سه شنبه 15 فروردین 1396 03:23 ب.ظ
This post gives clear idea designed for the new users of blogging, that
really how to do blogging and site-building.
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 03:12 ب.ظ
Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a
marvellous job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر