اگر كمربند به پهنای انگشت شست‌تان بود معلوم می‌شود كه كمربند مخصوص لباس‌های رسمی است و هر كمربندی كه از این اندازه پهن‌تر باشد معمولی است و مناسب لباس‌های رسمی نیست.

2 - شما با توجه به ظاهر كمربند هم می‌توانید به نوع كاربرد آن پی ببرید مثلا: كمربندهای اسپرت معمولا رنگ‌های براق دارند در صورتی‌كه كمربندهای رسمی رنگ و بافت‌هایی صاف و مات دارند.

3 - 3 رنگ اصلی برای كمربند وجود دارد، مشكی، قهوه‌ای و قهوه‌ای سوخته كه بهتر است برای لباس‌های‌ رسمی از رنگ مشكی استفاده كنید،‌ البته در مورد كمربندهای اسپرت می‌توانید با توجه به رنگ‌ لباس‌های‌تان هماهنگی رنگی را انتخاب كنید.

4 - هر كمربند برچسبی دارد كه روی آن سایز كمربند نوشته شده، اندازه دور كمرتان را بگیرید و كمربندی با یك شماره بزرگ‌تر از آن بخرید مثلا: اگر اندازه دور كمرتان 33 یا 34 است اندازه كمربندتان 36 – 40 خواهد بود.5 - كمربند همیشه باید به عنوان لوازم فرعی لباس‌تان باشد نه مهم‌ترین جزء آن. پس با این‌كه دوست‌ دارید چشم دیگران را به برق كمربند‌تان خیره كنید، دنبال كمربندهایی نروید كه قیمت‌شان از كفش یا كت و شلوار‌تان گران‌تر است.


6 - ساده‌ترین قانون برای هماهنگ‌كردن كمربند با لباس این است، رنگ كمربند باید همواره با كفش‌ها یكی باشد. خیلی ساده، كفشی سیاه و براق با یك كمربند سیاه براق، همین!


7 - چون كمربند بدن را به 2 قسمت تقسیم كرده و خط‌های افقی ایجاد می‌كند باید از رنگی كه متفاوت با لباس‌های‌مان است استفاده نكنید وگرنه كوتاه‌تر و چاق‌تر نشان داده می‌شوید.